Prirodne atrakcije


 

Resavska pećina

Resavska pećina se nalazi u okolini Despotovca, na obodu Divljakovačkog polja, odakle i potiče raniji naziv divljakovačcka pećina. Udaljen je 21 kilometar od Despotovca i do nje vodi asfaltni put kanjonom reke Resave.

1962. godine su počela speleološka istraživanja Resavske pećine, a 1972. godine je uređena za turističke posete. Pećina je prostrata na tri nivoa, ispretpletana je nizom kanala i dvorana od kojih su najznačajnije: Dvorana kipova, Bobanova, Blatna i naročito Kristalna dvorana. Resavska pećina je jedna od najposećenijih od svih pećina u Srbiji. Za turističke posete su samo delovi prvog i drugog sprata (nivoa), dok najnižim nivoom protiče voda.

Ukupna dužina svih kanala Resavske pećine, koji su do sada istraženi iznosi 2830 metara, a dužina turističke staze 960 metara. Obilazak pećine uz prisustvo stručnih vodiča traje 40 minuta.

Resavska pećina je vrlo bogata pećinskim nakitom, raznovrsnih oblika i boja. Ukrašena je pećinskim nakitom - stalaktitima (stubovi koji vise sa tavanice), stalagmitima (stubovi koji se dižu od podova prema tavanici) i mnogim figurama različitih oblika, koji se prelivaju u duginim bojama.

Temperatura vazduha u Resavskoj pećini iznosi 14 stepeni, a relativna vlažnost vazduha od 75 do 80%.

Resavska pećina pruža izvanredne uslove za razvoj izletničko rekreativnog turizma. Lepotom pećinskog nakita, pretstavlja atraktivnost za posetioce, kao i za brojne đačke ekskurzije i turiste u tranzitu.

 

Vodopad prskalo - Uviralo - Nekudovo

Crni Vrh

Pružio se kraj Morave leno kao mačka ljubičasto plava, sunce zlatno u sumrake sneno iza njega odlazi da spava.

Peđa Trajković

 

Morava

Sve kapi kiše, pahulje snegova, sve potoke srpskih bregova, svu muku seljačkog znoja, nosi sa sobom Morava moja. Istorija naša plovi tom vodom, naš ponos, sve težnje za slobodom, damari srca našeg kroz nju biju i život liju u Srbiju.

Peđa Trajković

 

How we can help you?